FRANSIZ ASKERİN ARMAĞANI: ÇİLEK

By dilanzeren

Posted in , ,

18. yüzyılda Frezier adlı bir Fransız asker, görevli olarak Şili’ye gönderilir. Dönüşünde ilk kez bu ülkede yediği ve tadına doyamadığı küçük kırmızı renkli bir meyveyi, yani çileği Fransa’ya getirir. Oradan tüm dünyaya yayılan çilek ilkbaharın en sevilen meyvelerinden birisi.

Pek çok besinin içerisinde aroma verici olarak kullanılan çileğin bu kadar popüler olması ve damak tadımızca çok sevilmesi belki de bir tesadüf değildir. Çilek içerdiği antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte ve son dönemde yapılan araştırmalarla kansere karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmektedir.

Aynı zamanda romatoid artrit, gut gibi hastalıklarda meydana gelen yangıları azaltmakta ve idrar söktürücü bir etki göstermektedir. Fakat bazı insanlarda alerjiye sebep olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Özellikle 1 yaş altı çocuklara alerji riskinden dolayı verilmemeli.

Ara öğünlerde 10 adet çilek ve ½ su bardağı süt veya ½ kase yoğurt ile alternatif oluşturabilirsiniz. Tokluk sağlaması için 2 yemek kaşığı yulaf,1/2 kase yoğurt ve 5 adet çilek ve 2 adet badem ya da fındığı karıştırıp tüketebilirsiniz. Toplumumuzda yaygın olan pudra şekeri ile tüketilmesi kalori miktarının arttıracağından protein kaynağı olan besinlerle tüketmenizi tavsiye ederim.

About The dilanzeren

Comments are closed.
btt