NE YEDİĞİN DEĞİL NE KADAR YEDİĞİN OLAY

By dilanzeren

Posted in

 

Evet hepimizin aklına diyet denilince yasaklar,yenilmemesi gerekenlerle dolu listeler geliyor. Peki asıl amacın yasaklama değil de ne kadar yenileceğini öğretmek olduğunu söylersem ne dersiniz? Hepimiz kebabı, hamburgeri, pizzayı, kolayı, çikolatayı çok severiz ve hep yemek isteriz. Miktarı günlük tüketmeniz gereken kaloriye göre ayarlayarak tüketebilirsiniz.

Fakat tüketebilirsiniz derken her gün değil. Çünkü sağlıklı beslenme her çeşit besinden beslenmemiz anlamına geliyorsa her gün aynı şeyleri tüketerek midemize çöplük muamelesi de yapmamalıyız. Peki bu porsiyon kontrolü ne demek ve nasıl sağlayacağız bunu?

Öncelikle 4 yapraklı yoncamızı her zaman aklımızın bir köşesinde tutacağız. Ne demek 4 yapraklı yonca? Her öğün et-süt-tahıl-meyve ve sebze gruplarını tabaklarımızda bulundurmamız gerektiği anlamına geliyor.

Mesela canınız makarna mı yemek istiyor makarnanızı peynirli veya kıymalı seçerek yanında bol yeşillik ve 1 bardak ayran veya 1/2 kase yoğurdunuz ile hem 4 yapraklı yoncamızı tamamlamış hem de porsiyon kontrolünü sağlamış olursunuz. İşte görüldüğü gibi öğünlerde çeşitlilik yaparak makarnanın yasaklar listesinden çıkmış olduğunu gördünüz.

Evet bugünün ‘ne yediğin değil ne kadar yediğin olay’ mottosu ile öğünlerimizi 4 yapraklı yaparak porsiyon kontrolünü sağladığınız bir gün olması dileğiyle.

Sağlıklı günler…

About The dilanzeren

Comments are closed.
btt