BAHAR AYLARINDA BAŞ DÜŞMANIMIZ :ASTIM HASTALIĞINDA BESLENME

By dilanzeren

Posted in , , | Tags : , ,

Pek çok insan astım hastalığı ve beslenme arasındaki ilişkiyi bilmez. Fakat yapılan çalışmalar hamilelik dönemindeki beslenmenizin bile çocuğunuzun gelecekte astım olma ihtimalini etkilediğini göstermekte.

Anne sütü pek çok hastalıkta olduğu gibi astım hastalığında da koruyucu özelliğe sahiptir. İlk 3-4 ay anne sütü ile beslenmenin astın riskini düşük riskli grupta %27, pozitif aile öyküsü olan grupta ise %42 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Astımda beslenmede en önemli rol  antioksidan vitamin alımıdır. Antioksidanlar akciğerlerdeki oksidatif stresi azaltarak astım semptomlarını azaltmaktadır. Hatta gebelik döneminde annenin antioksidan içeren besinlerden zengin beslenmesi bebeğin geleceği için son derece önemli bir etkiye sahip. Antioksidanlar genel olarak meyve, sebze ve yağlı tohumlarda bulunan besin bileşenleridir.

Yapılan çalışmalar astım hastalarının selenyum eksikliğine eğilimlerinin olduğunu göstermekte. Toplum kaynaklı çalışmalar selenyumdan zengin  deniz ürünlerini tüketmenin veya selenyum desteğinin alınmasının astıma karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermekte.

Omega 3 ve 6 yağ asitleri de astım hastalığı ile ilişkili diyetsel faktörlerdir. Omega-6 yağ asitlerinden zengin olan bitkisel yağlar mısır özü, ayçiçeği, soya fasulyesi yağlarının çok fazla kullanımı astım semptomlarının artmasına neden olurken;omega 3 yağ asitlerinden zengin deniz ürünleri ve keten tohumu tüketimi semptomları azaltmakta.

Astım tedavisi sırasında kortikosteroit içeren ilaç kullanımı potasyum eksikliğine,kemik mineral yoğunluğunun ,A ve C  vitamin düzeylerini düşürebilmekte. Astım semptomlarının önlenmesinde ve tedavisinde önemli etkiye sahip olduğu düşünülen potasyumdan zengin (portakal, muz,kayısı,domates,avakado) tüketimi arttırılmalı.

Ayrıca astımlı hastaların diyetine soğan, sarımsak, baharat eklenmesinin semptomları azaltabileceği bildirilmekte.

Özellikle bahar aylarında semptomları artan astım için en ideal beslenme şekli Akdeniz Diyeti olarak önerilmektedir.

About The dilanzeren

Comments are closed.
btt